نکته معارفی (43)- تفاوت عرفان مرحوم علامه حسینی طهرانی و امام خمینی ره

تفاوت عارف دلسوخته ای همچون مرحوم آیت الله علامه حسینی طهرانی صاحب معاد شناسی، امام شناسی، الله شناسی و روح مجرد با عارفی همچون امام خمینی رضوان الله علیه در این است که مرحوم حسینی طهرانی در انقطاع عاشقانه اش به سوی خداوند، مستغرق دریای شهود و معرفت است وچندان کاری به سیاست و اجتماع و حکومت ندارد ووقوع انقلاب برای ایشان امری غیر مترقبه است در حالیکه امام خمینی در عین گرفتار بودن به خال لب دوست و در عین استغراق تام در شهود حضرت معبود، به سیاست و اجتماع و اینکه چه کسی باید حکومت کند و چه کسی نباید، کار دارد. یعنی که یکی،همچون مرحوم حسینی طهرانی پس از تشرف به محضر پروردگار در آنجا مانده و در آن بزم الهی سرگرم نوشانوش است و دیگری یعنی امام خمینی پس از این تشرف، از جانب خداوند مامور شده که بازگردد و دیگران را نه در حد چند شاگرد خاص بلکه در حد یک ملت وبلکه ملتها و امتها با خود به این محضر بیاورد و به این بزم الهی که همان بهشت است وارد نماید.

حال این گونه نیست که امام خمینی و مرحوم حسینی طهرانی، دو عارفند که در عرفان برابر لکن در پرداختن به سیاست و حکومت،متفاوتند بلکه سخن در تفاوت نفس عرفان این دو عارف بالله و در وقوع لغزشهای عجیب در عرفان مرحوم حسینی طهرانی و عدم لغزش در عرفان امام خمینی است.

2 نظر

  1. سلام علیکم و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم

    برای شناخت شخصیت حضرت علامه آیة الله العظمی و حجة الله الکبری سید الطائفتین ظاهر و باطن حضرت حاج سید محمد حسین حسینی طهرانی، و شناخت مرام و ممشای عارفی بزرگ و حکیمی متاله و رجلی بصیر به عصر و زمان و نگرش وی به جهات اجتماعی و سیاسی اسلام، شایسته و بایسته است که به کتب ایشان من جمله ولایت فقیه در حکومت اسلام و وظیفه فرد مسلمان در حکومت اسلام و پیش نویس قانون اساسی مراجعه شود تا معلوم شپذ که افق دید ایشان به مساله حکومت اسلامی، فراتر از آنست که با جملات همجون ماهایی قابل اندازه گیری باشد.

    • سلام علیکم. آیت الله قائم مقامی ضمن تشکر از اصل توجه جنابعالی به مطلب و اهدای سلام به روح این دو عارف بالله بیان فرمودند اینجانب از نزدیک واقف به تالیفات و سابقه فعالیتهای سیاسی آیت الله طهرانی در قبل و بعد از انقلاب میباشم ولیکن نکاتی در این خصوص وجود دارد که انشالله به توفیق الهی در صورت حصول دیدار حضوری مذاکره خواهد شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *