اخبار

ارسال پیام تسلیت به خانواده شهید فهمیده

بسم الله الرحمن الرحیم
خانواده محترم شهیدان فهمیده، سلام علیکم
درگذشت مرحوم حاج محمد تقی فهمیده پدر بزرگوار شهیدان حسین و داود فهمیده و همچنین درگذشت حاجیه خانم فهمیده مادر بزرگوار شهیدان را که قبل از آن واقع شد به حضورتان تسلیت عرض می کنم و لازم می دانم شرمندگی خود را از اینکه نتوانستیم در این ایام بدلیل شرایط خاص موجود، در تشییع پدر شهید شرکت داشته باشیم اظهار نمایم. واقعیت این است که اگر شرایط خاص و بی سابقه کنونی که به تقدیر الهی پدید آمده و در وراء آن حکمتها و عبرتها و انشاء الله خیراتی عظیم برای جریان حق که از جمله آنها می تواند تنبه و توبه بشریت در آستانه ظهور حجت عصر عج باشد، نبود، می بایست از باب تعظیم شعائر واز باب اداء حق عظیم خانواده شهدا، مراسم تشییع و تدفین والدین شهید آفتاب وشی همچون حسین فهمیده، بصورتی عظیم و گسترده انجام می شد و توده های با ایمان و معرفت در تشییع و تدفین پدر و مادر خود شرکت می کردند که بی ذره ای تردید مادر شهید، مادر همه مؤمنین است و پدر شهید پدر همه مؤمنین لکن می دانم و یقین دارم که ارواح بهشتی این پدر و مادر که بحق راه فرزندان شهید خود را ادامه دادند و پاسدار حریم حق و ولایت بودند در دوران امر میان نبود این ابتلاء بزرگ و امکان تشییع با عظمت از یکسو و وقوع این ابتلاء همراه با حکمت ماوراء آن و تشییع غریبانه از سوی دیگر، قطعا دومی را انتخاب می کنند زیرا که هم شهدا فانی در حق و باقی بالحقند و هم خانواده با معرفت آنان و برای همه ما آنچه مهم است به ثمر نشستن خون مطهر شهدا و تعجیل در ظهور و فرج و فتح جهان بروی اسلام و حقیقت است. امیدوارم ما زمینیان اگر نتوانستیم بدلیل عذر موجود، این پدر و مادر را به شایستگی تشییع و تا بهشت بدرقه نماییم، آسمانیان و در راسشان شهیدان و خود حسین و داود و سایر شهدا، استقبال شایسته ای بعمل آورده باشند و نخستین کار این پدر و مادر پس از رحلت از این جهان و دریافت اذن برای صعود به عرش مجید الهی، سجده در عرش و طواف حول عرش و خواندن دو رکعت نماز زیارت در آن جایگاه بی نظیر و آنگاه تشرف به محضر مقدس پیامبر اکرم ص و امیرالمؤمنین علی علیه السلام و حضرت فاطمه و حسنین علیهم السلام باشد. بار دیگر تسلیت، شرمندگی و دعای ما را پذیرا باشید.
سید محمد قائم مقامی
۱۴ فروردین ۱۳۹۹

انتشار مجدد سی قسمت از بیانات آیت الله سید محمد قائم مقامی به مناسبت ماه مبارک رمضان

به اطلاع علاقه مندان مباحث حکمت اسلامی می رساند آیت الله سید محمد قائم مقامی به مناسبت ماه مبارک رمضان و به درخواست کاربران یکی از شبکه های مجازی، بیانات حکمی موجزی ایراد نموده اند که قبلا خدمت دوستان گرامی تقدیم شده است و با توجه به مناسبت این ماه مجددا در دسترس علاقه مندان قرار میگیرد. این بیانات در چارچوب فایل های صوتی با مدت زمان حدودا هفت دقیقه ایراد شده است.

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم

دانلود بخش سوم

دانلود بخش چهارم

دانلود بخش پنجم

دانلود بخش ششم

دانلود بخش هفتم

دانلود بخش هشتم

دانلود بخش نهم

دانلود بخش دهم 

دانلود بخش یازدهم 

دانلود بخش دوازدهم

دانلود بخش سیزدهم

دانلود بخش چهاردهم

دانلود بخش پانزدهم

دانلود بخش شانزدهم

دانلود بخش هفدهم

دانلود بخش هجدهم

دانلود بخش نوزدهم

دانلود بخش بیستم

دانلود بخش بیست و یکم

دانلود بخش بیست و دوم

دانلود بخش بیست و سوم

دانلود بخش بیست و چهارم

دانلود بخش بیست و پنجم

دانلود بخش بیست و ششم

دانلود بخش بیست و هفتم

دانلود بخش بیست و هشتم

دانلود بخش بیست و نهم

دانلود بخش سی ام

 

 

 

 

 

 

 

 

راه اندازی کانال این پایگاه اطلاع رسانی در پیام رسان سروش

بسمه تعالی
همراهان گرامی
به اطلاع می رساند از این پس انتشار مطالب جدید در کانال تلگرامی آیت الله سید محمد قائم مقامی متوقف شده و علاقه مندان می توانند از طریق پیام رسان سروش و لینک زیر به اینگونه مطالب دسترسی داشته باشند.
Sapp.ir/smghaemmaghami

و یا در داخل پیام رسان سروش آدرس ذیل را جستجو نمایند.
smghaemmaghami@

انتشار نکات معارفی و سیاسی در پی پایان انتشار حکمت روز

با توفیقات الهی تا امروز ۱۰۰۰ کلمه در مباحث حکمت اسلامی و از اندیشه ها و دیدگاه های آیت الله سید محمد قائم مقامی با عنوان حکمت روز منتشر گردید. در پی پایان یافتن انتشار این سلسله، به اطلاع علاقه مندان می رساند از این پس این گونه موضوعات در چارچوب نکات معارفی و نکات سیاسی تقدیم دوستان گرامی خواهد شد.

دسترسی به متن تجمیعی حکمت های روز یک الی ششصد

به اطلاع علاقه مندان موضوع حکمت روز می رساند از طریق لینک زیر می توانید متن حکمت های روز یک الی ششصد را با فرمت PDF بصورت تجمیعی دانلود فرمایید:

– دانلود: متن حکمت روز یک تا ششصد

 

همچنین با توجه به ضبط بیانات آیت الله سید محمد قائم مقامی در رابطه با شرح حکمت های یک الی یکصد و پنجاه، فایل صوتی مرتبط با حکمت ها به شرح ذیل قابل دسترسی می باشد:

– دانلود: صوت حکمت روز ۱ الی ۱۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۱ الی ۲۰

 – دانلود: صوت حکمت روز ۲۱  الی ۳۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۳۱  الی ۴۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۴۱  الی ۵۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۵۱  الی ۶۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۶۱  الی ۷۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۷۱  الی ۸۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۸۱  الی ۹۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۹۱  الی ۱۰۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۰۱  الی ۱۱۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۱۱  الی ۱۲۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۲۱  الی ۱۳۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۳۱  الی ۱۴۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۴۱  الی ۱۵۰

پاسخی به تعلیقه یکی از فضلای ارجمند ذیل حکمت ۴۸۰

بسمه تعالی

آیت الله سید محمد قائم مقامی در پاسخ به تعلیقه یکی از فضلای ارجمند ذیل حکمت ۴۸۰ پاسخی ارائه نموده اند که به جهت اهمیت مطلب، متن تعلیقه و پاسخ آن به شرح ذیل به اطلاع علاقه مندان بخش حکمت روز می رسد:

متن تعلیقه

با عرض سلام محضر استاد معظم آیه الله سید محمد قایم مقامی زید عزه
نظر به این که در کلمات حضرت امام خمینی (س) و برخی ارباب معرفت، حقیقت ادبار یا سیر نزولی عقل که در حدیث دیگر به اقبال تعبیر شده‏ ، عبارت است از: ظهور نور آن از ماوراى حجاب‌هاى غیبى در مرائى تعیّنات خلقیّه. نهایت این سیر نزولی که مرتبه بعد مرتبه صورت می گیرد در منظر امام خمینی (س)، حضرت شهادت مطلقه است که طبیعه الکل مرآت آن می باشد. و بر همین مبنا اقبالِ عقل کلّى عبارت از: رجوعِ طبع الکلّ به مثال الکلّ و مثال الکلّ به نفس الکلّ و نفس الکلّ به عقل الکلّ و عقل الکلّ به فناء کلّى است:‏ «کَما بَدَأَکُمْ تَعُودُونَ».
لطیفه و دقیقه دیگر این است که ادبار عقل با ادبار جهل، تفاوت و تمایزى بیّن و آشکار دارد و آن، این است که: ادبار عقل که عبارت از توجه به کثرت و عالم طبیعت است، محض اطاعت حق و ایتمار به امر ادبار است که از مصدر جلال صادر شده است و از این جهت، اصحاب معرفت، من جمله حضرت امام خمینی (س) اصرار بر آن دارند که این ادبار، تصرف در حقیقت عقل نکند و او را از مقام مقدس خود منحطّ ننماید و موجب احتجاب آن نگردد. لذا ورود و یا نزول عقل به عالم طبیعت، نزولی با سلامت یا قریب به سلامت است و براى اطاعت امر و انفاذ حکم است و رؤیت جمال جمیل در مرآت تفصیلى است و بسط توحید در تکثیر و برگرداندن حکم تکثیر به توحید است.
با توجه به مطالب فوق، جای این پرسش است که:
– اگر ادبار عقل، تصرفی در حقیقت عقل نداشته و موجب احتجاب آن نمی گردد و عقل بنا بر ایتمار از امر «اقبل» رو به آن مقام اسنی و مرتبه اعلی دارد، چگونه تصدی گری تاویل عقل به توسط جهل، موجب تداوم سیر نزولی عقل از زمین به بطون و اعماق زمین و نیل به مقام اسفل السافلینی و دوزخ ابدی و احتجاب عقل در این حجب غلیظه و متراکمه می گردد؟
الا آن که مقصود و مرام جناب استاد از تداوم سیر نزولی، سیر نزولی جهل باشد و نه عقل که در این صورت، اشکال وارد بر متن این خواهد بود که محور سخن در ادبار و اقبال عقل بود؛ و طرح سخن در ادبار و اقبال جهل، بالبدیهه صورت گرفته و به اجمال رها شده است.
– سوال دیگر آن که با توجه به این عبارت حضرت استاد: «سیر نزولی و ادباری عقل که منتهای آن مقام خاک و زمین است، متجلی در «متن وحی» یا همان کتاب الله صامت و قرآن کریم است» آیا ایشان تجلی در متن وحی را در نهایت سیر نزولی عقل، تجلی انحصاری می دانند و یا این تجلی را علاوه بر متن وحی بر دیگر تعینات و کثرات حضرت شهادت مطلق، طاری و ساری می دانند؟
استدامت ایام عزت سرور مکرم و استاد معظم را از درگاه خداوند مسئلت دارم.
و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

متن پاسخ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تشکر از فاضل گرانمایه جناب آقای جلیلی (شاکر) برای تعلیقه ایشان ذیل حکمت ۴۸۰ و نقل سخن نورانی حضرت امام خمینی رضوان الله علیه در مورد اقبال و ادبار عقل و اینکه این ادبار از آنجا که بر مبنای ایتمار امر الهی بوده از اینرو عقل در سیر ادباری خود و نزولی خود، منزه از آلودگی به عالم اعراض و کثرات باقی می ماند که سخن حق و متینی است و اما سخن اینجانب در حکمت یاد شده مبتنی بر دو نکته است. نخست تطبیق دو سیر نزولی و صعودی عقل با ثقلین یعنی کتابین صامت و ناطق و اینکه کتاب صامت یا قرآن کریم همان عقل منزل و عترت طاهره که متولی فهم و تاویل و اجرای کلام الله مجیدند، همان عقل صاعدند و باین ترتیب قوسین وجود کامل و عقل صاعد در سیر صعودی خود به نقطه ای میرسد که عقل منزل قرآنی از آنجا سیر نزولی و ادباری خود را آغاز کرده بود. ونکته دوم اینکه: عقل منزل هنگامی که به منتها الیه نزول خود که عالم طبیعت و خاک و الفاظ است میرسد یا باید از طریق عقل تاویلی و صاعد که متجلی در وجودات مبارکه معصومین (ع) است به مبدا خود باز گردد یا از طریق تولیت جهل و تاویل جاهلانه که متجلی در خلافت و ولایت غاصبانه است، سیر نزولی آن از زمین به باطن زمین که اطباق دوزخ است، ادامه پیدا کند و قوس دوم بجای آنکه قوس اول را کامل کند و آخر را به اول برساند، تحت آن و بصورت معکوس و معلق، ظاهر شود. و بدیهی است که عقلی که از منتها مرتبه نزول خود که زمین است، نزول خود را به باطن و ملکوت زمین ادامه میدهد، دیگر عقل نیست بلکه جهل و شیطنت و نکراء است کما اینکه کلام الهی که از عالم الفاظ یا منتها الیه نزول خود، به عوالم پائین تر نزول میکند، دیگر خود کلام الله نیست بلکه تفسیر و تاویل باطل از آن و کلام شیطان و مجلای قهر خداوند است. به امید توفیقات هر چه بیشتر و تنویر قلوب به انوار حکمت و معرفت. والسلام

سید محمد قائم مقامی

افزوده شدن شانزده نشست به بخش تفسیر قرآن کریم

بسمه تعالی

به اطلاع علاقه مندان علوم قرآنی می رساند فایلهای تصویری و صوتی شانزده نشست از برنامه راه روشن که به تفسیر آیات قرآن کریم در موضوع “مهدویت در قرآن” می پردازد به آرشیو تفسیر قرآن کریم این پایگاه اطلاع رسانی افزوده شد. به این ترتیب با احتساب سی نشست که قبلا در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است مجموعا چهل و شش نشست در آرشیو موجود می باشد.

جهت دسترسی به کلیه فایلهای تصویری و صوتی اینجا را کلیک کنید.

اضافه شدن بخش تفسیر قرآن کریم ارائه شده توسط آیت الله سید محمد قائم مقامی

بسمه تعالی

“راه روشن” نام برنامه ای با موضوع تفسیر قرآن کریم است که توسط شبکه قرآن سیمای جمهوری اسلامی ایران تهیه و از این شبکه پخش شده است. در این برنامه آیت الله سید محمد قائم مقامی جهت علاقه مندان به معارف و مباحث قرآنی در چارچوب نشست های ده دقیقه ای تفسیر آیات قرآن کریم را در موضوع “مهدویت در قرآن” ارائه فرموده اند. هم اکنون فایل تصویری و همچنین فایل صوتی سی قسمت از چهل و شش قسمت برنامه راه روشن در فهرست “تفسیر” که به این پایگاه اطلاع رسانی اضافه شده است در دسترس بازدید کنندگان گرامی قرار می گیرد. این نشست ها در محل مسجد علی ابن ابیطالب (ع) واقع در تهران، بلوار آیت الله کاشانی، برگزار و تصویر برداری شده است.

 

جهت دسترسی به فایل های تفسیر “مهدویت در قرآن” اینجا را کلیک نمایید.

افزوده شدن بخش جدید “اندیشه دیگران”

به اطلاع بازدید کنندگان محترم می رساند به حول و قوه الهی از تاریخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۴ بخش جدید “اندیشه دیگران” به منظور نشر اندیشه ها و مطالب سایر اندیشمندان و برادران و خواهران ایمانی، به این پایگاه اطلاع رسانی افزوده شده است. بدیهی است انتشار این مطالب به معنای تایید همسویی کلی عناوین و مطالب منتشر شده با سیاست های پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید محمد قائم مقامی بوده و مسئولیت جزئیات مطالب با نگارنده می باشد.

دانلود تجمیعی متن و صوت حکمت های روز یک الی یکصد و پنجاه

به اطلاع علاقه مندان بخش حکمت روز می رساند از طریق لینک های زیر می توانند متن و صوت حکمت های روز یک الی یکصدو پنجاه را بصورت تجمیعی دانلود نمایند:

– دانلود: متن حکمت روز یک تا یکصد و پنجاه

– دانلود: صوت حکمت روز ۱ الی ۱۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۱ الی ۲۰

 – دانلود: صوت حکمت روز ۲۱  الی ۳۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۳۱  الی ۴۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۴۱  الی ۵۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۵۱  الی ۶۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۶۱  الی ۷۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۷۱  الی ۸۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۸۱  الی ۹۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۹۱  الی ۱۰۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۰۱  الی ۱۱۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۱۱  الی ۱۲۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۲۱  الی ۱۳۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۳۱  الی ۱۴۰

– دانلود: صوت حکمت روز ۱۴۱  الی ۱۵۰

 

 

امکان دانلود متن و صوت حکمت های روز بصورت تجمیعی در هفته آتی

به اطلاع علاقه مندان حکمت های روز می رساند انشاالله در طی هفته آتی امکان دانلود متن و صوت حکمت های شماره ۱ الی ۱۵۰ بصورت یکجا و تجمیعی در سایت ایجاد خواهد شد.

همچنین به اطلاع می رساند تا اطلاع ثانوی فقط متن حکمت هر روز در سایت درج خواهد شد و انشالله صوت حکمت ها در فرصت مقتضی منتشر خواهد شد.

آغاز فعالیت رسمی پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید محمد قائم مقامی

به اطلاع بازدیدکنندگان گرامی می رساند پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سید محمد قائم مقامی پس از چهار ماه فعالیت آزمایشی، در نیمه شعبان سال ۱۳۹۴ و مصادف با سالروز ولادت یگانه منجی عالم بشریت فعالیت رسمی خود را آغاز نموده است و همچنان بصورت پیوسته در حال توسعه و تکمیل می باشد. چنانچه در هر زمینه پیشنهاد و یا انتقادی دارید می توانید نظرات ارزشمند خود را در ذیل این خبر و یا از طریق اطلاعات مندرج در بخش “تماس با ما” ارسال دارید.

چاپ کتاب سیری در معنویت اسلامی، تالیف آیت الله سید محمد قائم مقامی

۲۰۱۵۰۵۳۰_۰۸۱۰۰۹-2

به اطلاع علاقه مندان علوم و معارف اسلامی می رساند کتاب سیری در معنویت اسلامی، تالیف آیت الله سید محمد قائم مقامی به همت موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام در ۱۵۱ صفحه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ به زیور طبع آراسته شده است.

در این کتاب مباحثی همچون :معنویت و تداوم حاکمیت آن، معنویت و تحول، ویژگیهای نهضت حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام و تحلیل نهضت عاشورا و ارتباط آن با ظهور مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.