«غدیر» تجلی حقیقت عظما در عالم وجود است

خبرگزاری تسنیم:

آیت الله سید محمد قائم مقامی از اساتید حوزه و دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ضمن تبریک عید مبارک غدیر خم گفت: غدیر تجلی حقیقت عظما در عالم وجود است. ما ولایت را حقیقت عظمای عالم می دانیم و مراد از ولایت این است که تعامل انسان با خدای تبارک و تعالی باید بر مبنای حقیقت وجودی خداوند باشد نه آن چیزی که انسان می پندارد.اگر انسان خدا را آنگونه که هست بشناسد معنایش ولایت می‌شود و اگر بخواهد که بر مبنای خیال و وهم خودش تصور کند، عداوت می‌شود.

وی افزود: در روز غدیر حقیقت عظما به عالم اعلام می شود یعنی راهکار حفظ و بقای توحید ناب به جهان اعلام می شود. اینکه اگر بنا باشد توحیدی که با بعثت در جهان اعلام شد ادامه داشته باشد رمزش این است که مردم با ولایت و امیر المومنین علی (علیه السلام) و خاندانش آشنا شوند.

قائم مقامی با اشاره به تعبیر یکی از بزرگان دین در مورد نسبت غدیر با بعثت گفت: میرزا رضا ملکی تبریزی در المراقبات می گویند که همه چیز به بعثت مربوط می شود لکن مرحله غدیر جزء اخیر علت تامه تمام حقایق بعثت است.یعنی بعثت که شامل همه حقایق است اجزایی داشته است که خداوند جزء اخیر آن را در روز عید غدیر اعلام می کند. جزء اخیر بعثت هم رمز ادامه‌ی بعثت است. اگر بعثت آمده و قرار بر این است که برای بشریت ادامه داشته باشد رمز بقای آن غدیر است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: متاسفانه انسان حقیقت غدیر را درک نکرد و این اجابت نکردن باعث شد که با فاجعه روبرو شود. همه ی مصیبت‌های بشری به خصوص حادثه عاشورا که در چند سال بعد از رحلت پیامبر بود به دلیل عدم اجابت دعوت خداوند در روز عید غدیر بود. ما معتقدیم که بعد از شهادت اباعبدالله (علیه السلام) جریان بازگشت به غدیر شروع می شود به تعبیر دیگر توبه‌ی انسان در رابطه با تعبیری بود که راجع به غدیر کرد. امیدواریم که این توبه بشریت تعجیل و تسریع شود و انسان ها را موفق کند که به حقیقت غدیر پی ببرند.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: همیشه در رابطه با حاکمیت اولیا دو دیدگاه بوده است. دیدگاهی بر مبنای حق و حقانیت اولیا بوده است اینکه اگر اولیا در دنیا حاکمیت داشته باشند نه تنها دین آدمیان آباد می شود بلکه دنیای شان هم آباد خواهد شد. این اعتقاد بر اساس آیات قرآن است که اگر انسان ها ایمان می داشتند که رمزش هم درک ولایت است آنگاه «لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَكَٰتٍۢ مِّنَ ٱلسَّمَآءِ وَٱلْأَرْضِ» می شد یعنی برکات دنیا و آخرت را بر روی انسان می گشودیم. این دیدگاه بر این مبنا است که فقط حاکمیت اولیای خدا می‌تواند گره‌گشای مشکلات جهان باشد.

قائم مقامی افزود: اما دیدگاه دیگری در مورد حاکمیت اولیا وجود دارد که بر مبنای دیدگاه شیطانی است و درست برعکس دیدگاه اول است. اینها ولایت اولیا خدا را می پذیرند و حتی درجات اولیا را هم قبول دارند ولی قبول نمی کنند که اولیا مبسوط الید در جهان باشند. اعتقاد دارند که آنها نباید حاکم باشند و در سیاست وارد شوند و بعد در کمال وقاحت اعلام می‌کنند که اگر چنانچه اولیا حاکمیت پیدا کنند وضع جهان خراب می شود یا تولید و پویایی جامعه از بین می رود. این دیدگاه درست بر عکس دیدگاه قرآن کریم و اولیای خدا است. این جماعت با همین شبهه شیطانی کاری می‌کردند که انسانها در عین اعتقاد به اولیا حاضر نشوند که به ولی خدا حاکمیت بدهند.

وی در آخر تصریح کرد: این دیدگاه متاسفانه وجود داشته است اما معتقدیم که این نظر در آینده جهان وجود نخواهد داشت. بویژه بعد از بن بست و بحرانی که مدیریتهای غیر الهی و غیرولایی در جهان پیدا کردند؛ مردم جهان کم کم به این نتیجه می رسند که راه حل مشکلات کجاست و باب توبه و بازگشت به غدیر باز می شود.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *