مخالفت غرب با حجاب مهم تر و بنیادی تر از مخالفت با نماز است /حجاب پدیده‌ای فوق مدرن است

خبرگزاری تسنیم: آیت‌الله سید محمد قائم‌مقامی استاد حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا گفت: غربی‌ها در تمدن به اصطلاح مُدرنشان که در چند قرن پیش در غرب وجود داشته و امروز نیز بقایایی از آن باقی مانده، برای خود ارکانی قائل هستند که یکی از آنها، مسأله بی‌حجابی و برهنگی است که در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های بسیاری هم انجام داده‌اند.

وی افزود: این موضوع برای تمدن غرب یک جنبه رکنی دارد و بسیار مهم است، آنان می‌دانند که اگر نگاه به جنس زن عفیفانه باشد، اصلاً ریشه و اساس تمدن‌شان متفاوت می‌شود، در حقیقت تفاوت بی‌شماری میان تمدن اسلامی و تمدن غربی است، نگاهی که تمدن اسلام به زن دارد اصلاً قابل مقایسه با نگاه تمدن غربی نیست.

برای غرب مخالفت با حجاب مهم‌تر از مخالفت با نماز است

این استاد حوزه تأکید کرد: برای غربی‌ها مخالفت با حجاب مهم‌تر از مخالفت با نماز است، چون معتقدند نماز امری فردی است، اما حجاب اشاره به یک تفکر و ایدئولوژیک دارد. در کشور ما نیز برخی افراد از روی جهالت و غفلت و برخی هم از روی عمد به این جوّ شیطانی بی‌حجاب دامن می‌زنند. در کشور ما به لطف خداوند یکی از افتخارات و نوآوری‌های جمهوری اسلامی این است که به محض روی کار آمدنش، حجاب را الزامی و قانونی کرد، یعنی یک الزام شرعی تبدیل به یک الزام قانونی شد، بر خلاف برخی که معتقدند حجاب نباید الزامی بلکه باید اختیاری باشد.

آیت‌الله قائم‌مقامی افزود: در جامعه‌ای که دین خداوند حاکم است و پرچم دین برافراشته شده، آن جامعه به منزله حرم تلقی می‌شود و ورود به این حرم هم مستلزم رعایت آدابی است. یکی از آن آداب موضوع حجاب است، این فقط مربوط به مسلمانان نیست بلکه همه این موضوع را پذیرفته‌اند و عُرف جهانی است، در بسیاری از کلیساهای غرب این آداب وجود دارد که زنان با روسری وارد آن شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی اعتقاد به حجاب داشته باشد و محجبه رفتار کند چه مرد و چه زن، طبیعتاً اجر بیشتری نزد خداوند خواهد داشت اما اگر کسی هم اعتقاد به حجاب نداشته باشد، این عرف را می‌پذیرد که وقتی وارد جامعه‌ای اسلامی شود، باید تغییری در خود ایجاد کند و خود را بپوشاند. همین الزام در جمهوری اسلامی موجب شد تعداد زیادی از مردم به نیمی از حجاب معتقد شوند، همین الان زنانی که نیمی از حجاب را رعایت می‌کنند، وقتی به کشورهای دیگر می‌روند و در محیط خانه و در برابر نامحرم، باز هم این حداقل را رعایت می‌کنند.

جریان‌های شیطانی به خوبی اهمیت مسأله حجاب را می‌دانند

این استاد حوزه گفت: جریان‌های شیطانی به خوبی اهمیت و اثرگذاری این موضوع را درک کرده‌اند لذا تمام قدرت خود را روی این موضوع گذاشته‌اند و سعی دارند این ارزش را پایمال کنند، آنان در برنامه جدید خود تصمیم گرفتند به سوی کشف حجاب بروند یعنی فقط به بدحجابی بسنده نکرده‌اند که متأسفانه برخی زنان در کشورمان به این موضوع گرایش پیدا کرده‌اند و آگاه نیستند که به سمت چه گناه بزرگی حرکت کرده‌اند.

حجاب پدیده‌ای فوق مدرن است

آیت‌الله قائم‌مقامی گفت: در دوران‌های گذشته هرگاه جاهلیت گسترش پیدا کرده تبرّج هم گسترش پیدا کرده، اما امروز در غرب تبرّج بیش از ادوار گذشته گسترش یافته است. حجاب پدیده‌ای فوق مدرن و پسا مدرن است و کسانی که امروز در غرب سعی می‌کنند حجاب خود را رعایت کنند، به خوبی می‌دانند که یک رفتار فوق مدرنیته انجام می‌دهند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *