اقدام هوشمندانه امام رضا (ع) برای مبارزه با فساد در دستگاه عباسی

آیت الله سیدمحمد قائم‌مقامی، مدرس حوزه و دانشگاه، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره سیره امام رضا(ع) و جایگاه قسط، عدالت و مبارزه با فساد در اندیشه ایشان پرداخت و ضمن تبریک ولادت ایشان به بشریت و اهل معرفت گفت: مهم‎ترین مسئله‌‌ای که در مورد امام رضا(رع) می‌توان به آن اشاره کرد، مسئله میراث نورانی ایشان برای بشریت است که از جمله این مباحث، دیدگاه‌های ایشان درباره امامت است که در تاریخ جاودانه باقی مانده است.
دیدگاه امام رضا(ع) درباره امامت
وی ادامه داد: ایشان امامت را جایگاه پیامبران می‌دانند. شخصی می‎گوید در مسجد بودم که هر کسی دیدگاهی را در مورد امامت بیان می‌کرد اما ایشان فرمودند این قوم دچار گمراهی و ضلالت شده است و امامت را نمی‎توان با این سخنان تشریح کرد. از منظر اسلام و اهل بیت(ع)، امامت به معنی رهبری جهان و جایگاهی الهی، قدسی و نبوی است.
آیت‌الله قائم‌مقامی یادآور شد: ایشان اشاره می‌کنند که هرکسی که خداوند برای بندگان برگزیند، چند ویژگی پیدا می‌کند که یکی مسئله تأیید و دیگری مسئله عصمت برای اداره امور بندگان است. همچنین می‌فرمایند که خداوند به چنین شخصی علم می‌دهد؛ چراکه رهبر جامعه باید عالم باشد و خداوند علمی عجیب به وی الهام کرده و حکمت را بر قلب و زبان وی جاری می‎کند.
ضرورت توجه مجدد جهان اسلام به سیره امام رضا(ع)
این مدرس حوزه و دانشگاه تأکید کرد: خداوند به امام کمک می‎کند و به وی حکمت و عصمت می‎دهد و ما هم در این زمینه معتقدیم این مسئله جنبه عام دارد و شیعیان خاص ائمه را هم شامل می‌شود و این از مسائل بسیار مهم است که هرکسی که خداوند وی را برگزیند به وی علم و آگاهی می‎دهد و وی را یاری خواهد کرد.
وی ادامه داد: در زمینه سیره امام رضا(ع) باید توجهات مجددی در جهان اسلام صورت گیرد؛ چراکه بشر تاکنون به دلیل درک نکردن این حقیقت، آسیب‌ها و خسارت‌های بسیاری دیده است و هرجا از این اندیشه و از ولایت و اعتدال فاصله گرفته، دچار ظلم و فساد شده است؛ بنابراین باید شرایطی فراهم کنیم که انسان به این حقیقت توجه کرده و علل فساد و گرفتاری‌های خود را ریشه‌یابی کند.

 دلیل پذیرش ولیعهدی از جانب امام رضا

آیت‎الله قائم‌مقامی عنوان کرد: در فرهنگ اهل بیت ذکر شده است که اگر انسان به امام رجوع کند، در کار وی گره‌گشایی می‎شود چراکه کار امام، گره‌گشایی در تمام جهان است. معنی این سخن این است که اعراض از امامت و ولایت به معنای غوطه‌ور شدن در مشکلات و گرفتاری‌ها و استیصال‌هاست.
این استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این پرسش که امام رضا(ع) برای مقابله با وجود فقر، تبعیض و فساد در دستگاه حاکمیت چه اقداماتی انجام دادند، اظهار کرد: ماجرای بسیار مهم در مورد وجود مبارک امام رضا(ع) ماجرای ولایتعهدی ایشان است که اقدام بی‌سابقه و بی‌نظیری بود و جریان حق در مقابل جریان پادشاهی غاصبانه و ظالمانه قرار گرفت که همواره در طول تاریخ با یکدیگر کشمکش داشته‌اند.
فساد شدید در دستگاه حاکمیت مأمون
وی اظهار کرد: در آن زمان یک جریان طاغوتی، شیطانی و غرق در فساد وجود داشت که مأمون در رأس آن بود و دیگری جریان ولایت. همه می‎دانند که مأمون انسانی فاسد و ظالم بوده است اما به دروغ و به لحاظ زبانی عنوان می‌کند که شما به جای من در این جایگاه قرار گیرید اما این کار وی، دروغ و صرفا به شکل زبانی و برای آزمایش امام بوده است اما سرانجام قبول می‎کند که بپذیرید که بعد از من حاکم و به عنوان ولیعهد فعالیت کنید.
آیت‎الله قائم مقامی تأکید کرد: از دیدگاه جریان طاغوتی، هدف از این کار این بوده است که امتیازی برای آن جریان پیش آمده و امامت رسوا شود و جریان طاغوتی هم تطهیر شود. بنابراین آنها به دنبال حقانیت خود بودند و با این نیت به دنبال ولایتعهدی امام رضا(ع) بودند اما به لطف خداوند و با سیاست نورانی امام رضا(ع) اتفاقات بعدی، صد درصد به نفع جریان ولایت الهی و مقابله با فساد در دستگاه حاکمیت تمام می‎شود.
این مدرس حوزه و دانشگاه در پایان گفت: با این اقدام، نه تنها کوچکترین مشکلی برای امامت پیش نمی‎آید بلکه این جریان تقویت هم می‎شود. این مطلب را مقام معظم رهبری نیز به خوبی در کتاب انسان دویست و پنجاه ساله تحلیل کرده‌اند

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *