پیشنهاد آیت‌الله قائم‌مقامی به متریالیست‌های غربی

خبرگزاری تسنیم: به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اول خردادماه روز بزرگداشت ملاصدراست؛ این حکیم متأله چه در زمان خود و چه در زمان معاصر تأثیرات گسترده‌ای بر فضای فکری جامعه اسلامی گذاشت؛ در این باره آیت‌الله سید محمد قائم‌مقامی استاد حوزه و دانشگاه به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: مرحوم ملاصدرا که رحمت و رضوان خداوند بر او باد از فلاسفه بسیار بزرگ عالم اسلام و تشیع است؛ پس از طی دوران فلاسفه‌ای همچون ابن‌سینا، فارابی، سهروردی و سایر عرفا و متکلمین، ملاصدرا فلسفه بسیار بزرگی تحت عنوان «حکمت متعالیه» را ارائه کرد که ترکیب و تلفیقی از تمام میراثهای فکری و فلسفیِ اهالی علم و معرفت است و نتیجه‌ی عجیب و شگفت‌آوری را نیز به همراه داشت.

آیت‌الله قائم‌مقامی با اشاره به تأثیرات بسیاری که ملاصدرا بر فلاسفه بعد از خود به جای گذاشت، خاطرنشان کرد: متأسفانه پس از ملاصدرا در برخی موارد شاهد تقلید و تبعیتِ تام از او در مباحث عقلی و فلسفی بودیم که البته علت این امر عظمت وجودی ایشان است. ما معتقدیم که رویکردهای نسبت به ملاصدرا باید نقادانه باشد اما نقد عالمانه، فیلسوفانه و منصفانه. در نگاه کلی رویکردهایی که مبتنی بر رد و نقض فلسفه است قابل قبول نیست، نقد فلسفه با انکار فلسفه تفاوت دارد و انکار فلسفه یک دیدگاه عامیانه و غیر قابل قبول است.

وی با بیان اینکه در مطالب  ملاصدرا هم سخنان حق یافت می‌شود و هم سخنان سست و مخدوش، تأکید کرد: یکی از اشکالات بزرگ مرحوم ملاصدرا این است که در برخی موارد اثرپذیری زیاد و غیرمعمولی از عرفای عامه مثل ابن‌عربی داشته است، این تأثیر به حدی است که ایشان حاضر به پذیرش اشتباهات ابن‌عربی نبود. اما در مجموع  ملاصدرا از مفاخر و دانشمندان بزرگی است که همیشه جای استفاده از او وجود دارد مثلاً زمانی که ما بخواهیم از متریالیست‌های غربی برای مطالعه اسلام دعوت کنیم قطعاً یکی از منابع به عنوان جلوه فکری و عقلی اسلام و تشیع، آثار ملاصدراست.

این استاد حوزه و دانشگاه درباره تأثیر اندیشه ملاصدرا بر انقلاب اسلامی اذعان کرد: نباید گفت که امام خمینی(ره) در اندیشه انقلابی خود متأثر از ملاصدرا بود و نباید گمان کنیم که ملاصدرا پشتوانه انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بود. البته کسی که در مقام ولایت امت قرار می‌گیرد لزوماً دارای عقلانیتی است که می‌تواند آثار ملاصدرا را درک کند و نمی‌توان تصور کرد کسی در مقام ولایت باشد که فاقد فهم ملاصدرا، ابن‌عربی و امثالهم است؛ ولی فقیه در مقام عقلانیت محض و عرفان قرار دارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *