مسئولان جهان اسلام به فکر آینده حرم باشند/ در اربعین شاهد تجلی اعظم هستیم

همه کشورهایی که حقیقت امام حسین و اهل بیت علیهم السلام را درک کرده اند از الان باید به فکر آینده ی حرم باشند چرا که حرم آینده جهان اسلام ابعادش نمی تواند این ابعاد فعلی باشد.

آیت الله سید محمد قائم مقامی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز در کربلای معلی درباره اهمیت زیارت امام حسین علیه السلام گفت: حضرت سیدالشهدا(ع) با شهادتتش یک میکده الهی راه انداخته چون کسانی که کربلا می آیند اختیارشان دست خودشان نیست.

این استاد حوزوی درباره فضیلت زیارت اربعین و این ایام با اشاره به نشانه های مومن در کلام اهل بیت تصریح کرد: درباره زیارت اربعین سال های بسیار این حدیث شریف امام حسن عسگری را می خواندیم که علامات مومن پنج تا است و یکی از آن زیارت اربعین است و ما خیلی دقیق معنی این را نمی دانستیم و نیاز بود این حدیث شریف رمز گشایی شود.

وی ادامه داد: معتقدیم در سال های اخیر به خصوص بعد از حمله داعش و تکفیری ها به عراق و اعلام اینکه می خواهند عتبات را مجدادا تسخیر و اشغال کنند ما شاهد این بودیم که با یک معنای ویژه  و خاصی زیارت اربعین انجام شد که در واقع محتوایش این است که خود وجود مبارک امام حسین علیه السلام کانه انسان و جهان و شریعت را صدا فرموده اند که بیایید و این حرم را  حمایت و حفط کنید؛  به همین سبب شاهد بودیم بعد از حمله تکفیری ها زیارت دو میلیونی حرم امام حسین یک مرتبه ۲۰-۳۰ میلیون نفره شد.

آیت الله قائم مقامی اضافه کرد: به هر حال این مساله در دوره آخر الزمان معنای ویژه ای دارد و پیامهای بسیار بیشماری از جهات مختلف در خود جای داده است.

آیت ا… قائم مقامی تاکید کرد: اگر کسی اهل این است که دیدار و زیارت کند، خداوند را باید در فضای این زیارت بیابد و زیارت خداوند معنایی جز این ندارد؛ زیرا که در اینجا ما با تجلی اعضم روبرو هستیم ، اسم اعظم و علامت اعظم خدا و کسی که می آید و اینجا زیارت می کند از طریق اسم اعظم خدا را زیارت کرده است.

وی گفت:  این به این معنی نیست که امام حسین(ع) خداست بلکه  او را فانی در خدا می دانیم؛ چون عبد مطلق است و چون محو مطلق در پیشگاه خداست خدا را ظاهر کرده و بازتاب و انعکاس داده است.

استاد درس خارج افزود: این یک قاعده و فرمول است که هرکسی به مقام فنا و عبادت برسد و خودش را در برابر خدا نفی کند خدا در او تجلی پیدا می کند و این رمز و راز عبودیت است که معلم بزرگش در عالم امام حسین(ع) است.

آیت ا… قائم مقامی گفت: ما معتقدیم اصل معنویت اینجاست، اصل عرفان و میسیسیسم، اینجاست حکمت و اسرار و باطن الهی اینجاست و جز این غیر ممکن است در جای دیگری یافت بشود.

وی در ادامه با اشاره به ابعاد سیاسی زیارت اربعین تصریح کرد:  در جنبه سیاسی آن بزرگترین پیام این گردهمایی عظیم و مانور جهانی و بزرگ این است که می دانیم مدیریت جهان باید تغییر کند و این یعنی نوعی اعتراض به مدیریت موجود جهان در حال شکل گیری است.

آیت ا… قائم مقامی  ادامه داد: ولو اینکه در بعضی از قسمت ها به نظر می آید آدم ها سیاسی نیستند ولی ماجرا به گونه ای دیگر است و اصلا طبیعت این صحنه به گونه ای است که نمی تواند سیاسی نباشد بلکه پیام می دهد که اگر در جامعه بشری طواغیت و سلاطین و اوباش کنار بروند انسان خودش خودش را اداره می کند.

وی اضافه کرد: به کمک خدا و اولیای خدا و حرم های اهل بیت که کانون های مقدس هدایت و اتاق های فرماندهی جهان هستند و ما معتقدیم نباید اتاق فرماندهی جهان فلان کشور کفر یا فلان محل شیطان و شرک باشد بلکه آنها غلط می کنند که بخواهند مرکز فرماندهی  و یا مرکز حاکمیت جهان باشند.

این مدرس حوره علمیه ادامه داد: مرکز حاکمیت و اتاق فرماندهی جهان آنجایی است که در عالم باطن فرماندهی وجود دارد، وقتی می گوییم عرش یعنی محل فرماندهی و عرش خداوند در عالم ما در دوجا تجلی دارد یکی در کعبه معظمه و یکی در کربلای معلی.

وی خاطر نشان کرد: این دو در نهایت اتحاد با همدیگر و  با این قید که البته کعبه ظاهر عرش است و کربلا باطن عرش و تعبیر باطنی عرش همین کربلای معلاست.

آیت ا… قائم مقامی ادامه داد: عرش در صحنه می آید و خدا و اولیا از طریق عرش با مشارکت مردم بدون پادشاه و ملک و طاغوت جهان را اداره می کنند.

وی گفت: چطور ۳۰ میلیون نفر در کنار هم بدون کوچکترین مشکلی دارند اداره می شوند و زندگی می کنند و دعوایی ندارند.

وی با توصیه به مسئولان جهان اسلام گفت: کلیه کشورهایی که حقیقت امام حسین و اهل بیت را درک کرده اند از الان باید به فکر آینده ی حرم باشند چرا که حرم آینده جهان اسلام ابعادش نمی تواند این ابعاد فعلی باشد.

آیت ا… قائم مقامی  افزود: این حرم فعلی حداقل مقدار است و برای زمانهایی بوده است که زائر این تعداد نبوده است، ما با زائر های میلیونی بلکه میلیاردی درآینده روبرو هستیم این سیر این را به ما می گوید باید فکری به حال این حرم کرد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود

لطفا مقدار صحیح را در کادر وارد کنید. *